DSC_0004
45173229_2376940552320225_8321316526875475968_o
4
3
2
1
404585144_725965609558853_3603455610350290546_n
previous arrow
next arrow

Skuodo atvirame jaunimo centre noro veikti – užtektinai

Taip tvirtina SAJC direktorės pareigas einanti Indrė BUDRIKIENĖ ir projekto „Jungtys“ jaunimo darbuotojo – atvejo koordinatorė Akvilė STONKUVIENĖ.

– Tad kuo gyvena, užsiima Skuode jauni žmonės?

A. S.:

– Viena pačių naujausių veiklų, šiandienė SAJC naujiena – tai, kad kartu su Jaunimo reikalų agentūra ir dar 32 partneriais pradėtas vykdyti projektas „Jungtys“. Aš esu šio projekto koordinatorė. Startavę nuo šių metų kovo 6-osios, žvelgiame į ketverių metų perspektyvą iki 2028 m. vasario 29-osios. Jaunimo reikalų agentūros patvirtintas SAJC projektas „Jungtys“ turėtų sumažinti jaunų neaktyvių žmonių skaičių. Dirbant su pastaraisiais tikslingai, šie turėtų labiau įsitraukti į darbo rinką bei švietimo sistemą, visuomeninį gyvenimą. Ne paslaptis, esama tokių jaunų, kurie turi mažiau galimybių ar net stokoja socialinių įgūdžių. Projekto tikslas – išsiaiškinti, kokie tų jaunų žmonių poreikiai, pageidavimai. Projektas tuo išskirtinis, kad su kiekvienu sudaromas individualus planas. T. y. ne ko mes pageidaujame ar ką jiems galime pasiūlyti, bet ko konkrečiai reikia jiems patiems. Be to, ir jaunimo amžiaus amplitudė projekte – plati: nuo 14-os iki 29-erių metų.  

– Paaiškinkite apie tai populiariau.

A. S.:

– Dažnai nutinka, kad socialinę atskirtį patiria žmonės gyvendami atokiose vietovėse, tokiuose tolimuose rajonuose, kaip mūsiškis. Gal jiems tampa neprieinamos rūpimos paslaugos, kurias lengvai rastų mieste. Todėl galime jiems padėti palydėjimu iki siekiamybės, mentoryste. Gal tai skamba įmantriai, bet po tokia pagalba slepiasi individualus jauno žmogaus noras ir troškimas. Gal jam aktuali darbo paieška. Gal slegiamas kokių psichologinių problemų, gal trūksta savęs pažinimo. Tokį „pralukštenimą“ padės atlikti specialistas. Nors dalykas ne iš lengvųjų, bet geras. Kodėl? Nes projektas suteiks galimybių. Ne visos savivaldybės į tą projektą įsitraukė.

– Kaip nutiko, kad Skuodui vis dėlto pasisekė?

I. B.:

– Praėjusių metų rudenį, kai nuo spalio pradėjau eiti direktorės pareigas, sužinojau ir apie minėtą projektą. Buvo aišku, kad jam parengti likusi tik viena savaitė. Padėjo Skuodo rajono savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorė Edita Laivienė: abi sėdome, rašėme ir labai tikėjomės, kad pasiseks.

– Kokia šio projekto sąmata?

A. S.:

– Su visais 32 partneriais ir 8 000  numatomų dalyvių asmenų 4-erių metų laikotarpiui – 13 milijonų 365 tūkstančiai eurų. Projekto dalyviai – analogiški šalies jaunimo centrai, su jaunimu dirbančios organizacijos iš visos Lietuvos. Tiksliau, per tuos metus projekto lėšos teks 1 481 asmeniui iš sostinės ir didžioji dalis – 65 109 asmenims – iš vidurio ir vakarų regiono. Ir dar labai svarbu paminėti, kad projektas bus „matuojamas“ labai konkrečiais rezultatais.

– Ką tai reiškia tariant paprasčiau?

A. S.:

– Nebus sausos statistikos. 30 proc. dalyvių ir iš kiekvieno partnerio, ir visame projekte, turės būti  arba pradėję darbo paieškas, arba savanoriaujantys, arba savarankiškai dirbantys. Todėl viskas konkretu, apčiuopiama. Ir  šitai sveikintina, nes po ketverių projekto metų jau bus galima kalbėti apie tarpinius rezultatus ir kiek jaunų žmonių projekte buvo suaktyvinti.

– Papasakokite apie kitus SAJC projektus.

I. B.:

– Projektas „Opelis rajone“ orientuotas į jaunuolių poreikius. Įgyvendinant šį projektą, į veiklas turėtų būti įtraukta ne mažiau 70-ies jaunų žmonių, reguliariai bus vykstama į rajono gyvenvietes, nutolusias nuo Skuodo (Aleksandriją, Nausėdus, Pašilę, Lenkimus), kur SAJC pajėgos bus skirtos darbui su vietos jaunimu, užtikrinant jų turiningą laisvalaikį. Bus atvykstama ne tik su konkrečiomis veiklomis, bet planuojami ir seminarai, mokymai. Taip pat bus bandoma į tas veiklas kviestis ir jaunuolių tėvelius.

A. S.:

– Dar vienas projektų „Pažinki, dalyvauk, veik“ tebelaukia įvertinimo: esame jį pateikę Lietuvos ir Lenkijos jaunimo mainų fondui, kur tikimės įsilieti į tarptautinį bendradarbiavimą su bendraamžiais iš Lenkijos. Projektas sąmata siektų iki 7 500 eurų. Per neformalias sporto, kultūros veiklas padėtų jaunimui įgyti kompetencijų. Norisi su užsienio jaunimu komunikuoti, palyginti, kaip sekasi jiems ir mums. Surengtume seminarą, konferenciją, skaitytume dvišalius pranešimus, o projektą užbaigtume vakarone, pristatydami savo kultūrą ir tradicijas. Jei pavyktų, parodytume ir lankytinas rajono vietas. Tai ypač aktualu šiems Skuodo savivaldybės etninės kultūros savitumams dedikuotiems metams.

I. B.:

– Nacionalinei sporto agentūrai pateikėme projektą „Rankų lenkimo atgimimas Skuodo rajone“, nes pastebėta, kad šis sportas jaunimui priimtinas ir patrauklus. Kiekvieną ketvirtadienį 18 val. jaunimas renkasi treniruotis, pagal galimybes sugrįžta net kraštiečiai iš didžiųjų miestų.

A. S.:

– Džiugiausia, kad SAJC atliepia jaunimo poreikį. Kiekvienas atėjęs į centrą pasižymi registracijos žurnale, nurodydamas amžių. Ir jis įvairus, svyruoja nuo 14-os iki 31-erių. Įvairaus užimtumo skatinimas daugeliui padeda atrasti save.

I. B.:

– Džiugu, kad prie jaunimo aktyvinimo veiklų 2 tūkst. eurų finansine parama prisidėjo ir Skuodo rajono savivaldybės taryba. Jei laimėsime pastarąjį projektą, numatyta surengti dvejas vietos ir vienas regiono rankų lenkimo varžybas.

– Kalbame apie projektus, bet gal dar būtų galima ką išskirtinio pasakyti apie SAJC?

A. S.

– Reikėtų pridurti, kad SAJC veikia jaunimo informavimo, konsultavimo paslauga. Ji teikiama kiekvieną trečiadienį nuo 15 iki 19 val. Galima ji ir anonimiškai. Skirta tiems, kuriems sunku susigaudyti informacijos lauke. Su tą pagalbą teikiančiu darbuotoju galima susisiekti ir asmeniškai. Dar viena naujiena – ta, jog nuo Naujųjų metų vykdome atviras veiklas mokyklose, nors finansavimo ir nesame gavę. Mūsų tikslas – susidraugauti, užimti jaunimą veiklose, kad jam nereikėtų laiko skirti žalingiems įpročiams, naršymui telefonuose. Stengiamės bendrauti jaunimui suprantama kalba. Mums svarbi jų nuomonė, ypač išaiškinant priežastis, kas patrauktų juos likti gyventi Skuode. Žodžiu, auginame abipusį pasitikėjimą, o noro veikti išvien tikrai yra. Ir teigti, kad Skuode jaunimas pasyvus, neskubame.

– Dėkoju už pokalbį.

Kalbėjosi žurnalistė Laima SENDRAUSKIENĖ

Nuotrauka iš SAJC archyvo

Asmenukė su aktoriumi Giedrium Savicku. Aktoriui iš kairės ir dešinės – interviu pašnekovės.